Odkąd pamiętam lubiłem słuchać inteligentnych ludzi, którzy w jakiś sposób potrafili odpowiedzieć na nurtujące mnie pytania. Nigdy nie byłem zadowolony z jednej odpowiedzi i starałem się zawsze znaleźć ich więcej. To, co uzyskiwałem, łączyłem w mojej głowie i przetwarzałem na poglądy. Jedną z osób, która dostarcza mi odpowiedzi, a zarazem ma wpływ na kształt mojego światopoglądu jest właśnie Michał Heller.
A właściwie ksiądz Michał Heller. Jest to dla mnie dość istotne, bowiem nigdy nie słyszałem o osobie wierzącej (zwłaszcza o duchownym), łączącej naukę z wiarą. Wydawało mi się to kiedyś bardzo abstrakcyjne. Teraz jednak uważam, że to całkowicie możliwe.
Z całego serca polecam jego wykłady, które możecie znaleźć na youtube. Bądźcie przygotowani na to, że nie zrozumiecie wszystkiego o czym mówi, jednak nie przejmujcie się tym. Heller jest filozofem, fizykiem i kosmologiem, posługuje się fachowym słownictwem.

Warto wspomnieć, że bardzo często tytułowany jest „księdzem dla inteligencji”. To trudna sprawa, ale muszę to powiedzieć: myślę, że religia została przejęta przez prostych ludzi.
Tak jak kiedyś wierzącymi byli w większej mierze inteligenci, a prości ludzi nie przejmowali się specjalnie sferą duchową, tak teraz można zaobserwować nadgorliwość ludzi prostych i odsunięcie się inteligencji.
Dlaczego?
Otóż wiara została sprowadzona do poziomu ludzi prostych. W moim odczuciu to sprawia, że inteligencja się odsuwa. Prosty człowiek przyjmuje wszystko, co powiedzą w kościele, a inteligentny chce pytać. W momencie, w którym przestaje otrzymywać odpowiedzi, zaczyna samemu je sobie szukać i bardzo często kończy się to odwróceniem od religii. Tu właśnie pojawia się Michał Heller, który chce być dla tej inteligencji i chce odpowiadać na ich pytania, ponieważ wie, że tam gdzie jest jest inteligencja teraz, tam będą prości ludzie za dwa pokolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *